Wycena rękodzieła

Jest to dość intrygujący temat. Rękodzieła, szczególnie te robione współcześnie z reguły przeznaczone są na sprzedaż a ich twórcy mają nadzieję na nich zarobić.

Nie jest to jednak takie proste aby wycenić rzeczy wytworzonych ręcznie i do tego często niepowtarzalnych. Oprócz zużycia materiału, nakładu czasu oraz kosztów pobocznych, na przykład reklamy czy wynajęcia stoiska bądź opłacenia strony internetowej jest sporo innych czynników, które należy wziąć pod uwagę.

Są to między innymi przeznaczenie danego przedmiotu, jego trwałość, grupa docelowa klientów a także renoma ich twórcy. Zależy także jaki plany rozwojowe ma wytwarzające ręcznie rzeczy osoba.

Czynników jest jak widać sporo i nie pomoże tutaj za bardzo ani rzeczoznawca czy osoba zawodowo zajmująca się wyceną cennych przedmiotów. Takie wyceny to raczej kalkulacja zużycia materiałów plus koszty dodatkowe i marża jaka zadowala producenta.

Niejednokrotnie bywa tak, że pomimo rzeczywistej wartości danej rzeczy nie ma na nią zbytu i jej twórca staje przed dylematem czy poczekać jeszcze na odpowiedniego klienta czy obniżyć cenę kosztem swojej marży ale aby rozpocząć sprzedaż.