The Sims

Seria gier symulacyjnych The Sims została stworzona w 2000 roku przez amerykańską firmę Maxis. Przez kolejne lata liczba sprzedanych egzemplarzy znacznie rosła, by w 2010 roku osiągnąć pułap 162 mln wyprzedanych gier. Już w 2002 roku The Sims zyskała tytuł najlepiej sprzedającej się gry PC w historii, wyprzedzając grę przygodową Myst. Gra cieszy się równą popularnością zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet, co jest ewenementem w świecie gier PC, w których głównymi odbiorcami są młodzi mężczyźni.

The Sims, nie posiada zdefiniowanego celu. Jej zadaniem jest dawanie niekończącej się możliwości tworzenia świata tytułowych Simsów, którym gracz „organizuje” życie, budując domy i całe miasta, a także w kolejnych edycjach zapewnia rozrywkę w czasie wolnym i inne aktywności. Głównym obowiązkiem gracza jest dbanie o to, by wirtualnym ludziom żyło się dobrze. Jeśli zaniedbają codzienne obowiązki, takie jak higiena osobista Simsy, mogą zachorować, a nawet umrzeć.

Do ciekawostek należy fakt, że gra powstała, jako program do projektowania wnętrz, a Simsy miały grać w nim tylko rolę modeli!.