Róż na policzkach mężczyzn

Oświecenie jest jednym z najbardziej drastycznych okresów Europy jeśli rozpatrujemy temat urody. Ciało dla epoki oświecenia było elementem licznych eksperymentów, które współcześnie mogą budzić wiele kontrowersji. Przykładem takiego zachowania mieszkańców ówczesnej Europy jest na przykład fakt stosowania różu do policzków również przez mężczyzn. Obywatele płci męskiej dbali wtedy o swój wygląd na równi z kobietami. Moda na wymyślne fryzury (charakterystyczne białe peruki) i bladą cerę na salony wprowadzali najbardziej wpływowi ludzie.

Jedną z takich osób był np. król Jerzy IV, który na swoje kosmetyki wydawał spory majątek. Przesadna dbałość o wygląd oświeceniowych magnatów spowodowała zamieszki w ówczesnej Francji. Stosowano wówczas mąkę, która miała utrzymać włosy, z których wykonywano peruki w lepszym stanie. Doprowadziło to do deficytu mąki na rynku, co w konsekwencji prowadziło do głodu.

Używanie mąki do pielęgnacji fryzury zostało zakazane po wybuchu rewolucji francuskiej, a w wielkiej Brytanii wprowadzono regulacje podatkowe.

www.korfball.wroclaw.pl