Muzyka z chmury

Kilkanaście lat temu triumfy święciły walkmany i disckmany, potem przyszła kolej na odtwarzacze mp3. Wszystkie te przedmioty już przeszły lub właśnie przechodzą do lamusa.

Serwisy streamingowe, które pojawiły się kilka lat temu, trwale zmieniły rynek muzyczny i dziś towarzyszą użytkownikom na co dzień nie tylko w ich laptopach, ale i w postaci aplikacji na ich smartfonach. Które z nich warto zainstalować? Najpopularniejsze i oferujące najwięcej możliwości to aplikacje Spotify, Deezer i WiMP.

Wszystkie trzy są obsługiwane przez takie systemy operacyjne jak Windows Phone, iOS, Android czy BlackBerry. Korzystanie z aplikacji streamingowych na smartfonie wiąże się niestety zawsze z wykupieniem abonamentu w wersji premium.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że za każdym razem zapłacimy nie więcej niż 20 złotych miesięcznie. To raczej rozsądna cena za nieograniczony dostęp do potężnych zasobów muzyki.

Po zainstalowaniu aplikacji na telefonie, o ile wcześniej korzystaliśmy z danego serwisu na komputerze lub innym nośniku, następuje konfiguracja z naszym indywidualnym kontem. Najważniejsza decyzja to wybór konkretnego serwisu, a to już uzależnione jest od naszych indywidualnych preferencji i zasobów muzycznych każdego z nich.