Do ilu gramy?

korty tenisowe poznań

Aby grać i wygrywać squashowe pojedynki musimy wiedzieć jak liczyć punkty i ile ich zdobyć. Zasady gry na przestrzeni lat nie były niezmienne. Aktualnie gra się do jedenastu punktów. Dawniej obowiązywały dwa warianty. Gracze mogli grać aż do zdobycia piętnastu punktów lub też zmniejszyć ich liczbę do dziewięciu. Podobnie jak w tenisie ziemnym i stołowym, tak i w squashu nie można wygrać różnicą jednego punktu.

Jeśli zdobyłeś dziesięć punktów i tyle samo ma na koncie Twój przeciwnik, kontynuujecie rozgrywkę tak długo, aż któryś z Was będzie miał dwupunktową przewagę. Innymi słowy, jedenaście punktów nie da nikomu zwycięstwa. Set skończy się dopiero, gdy stan punktacji będzie wyglądał przykładowo tak: 10:12 lub 13:15. Punkty są zdobywane w każdej wymianie. Dawniej grało się na tzw. straty, czyli punkt mógł zdobyć tylko gracz serwujący.

Dziś gracz odbierający też zdobywa punkt po wygranej wymianie i dostaje prawo serwu. W squashu gra się maksymalnie pięć setów. Wygrywa ten zawodnik, który zdobędzie większą liczbę punktów w poszczególnych setach. Maksymalnie można więc wygrać trzy sety i wówczas odnosi się zwycięstwo w całym meczu. Nie zawsze sety są wygrane na punkty. Gracz może na przykład poddać set lub dwa.

Sytuacją, w której jest to możliwe jest np. kontuzja. Normalnie w przypadku kontuzji gracz ma prawo do odpoczynku i powstrzymania ewentualnego krwawienia. Jeśli jednak czas ten okaże się niewystarczający, poddanie seta bywa rozsądną opcją. Zdarza się też, że cały mecz jest wygrywany z powodu kontuzji. Jest to możliwe, gdy gracz został poważnie zraniony przez przeciwnika.

Wtedy sędzia może skończyć mecz na korzyść zranionego.