Diablo

Pierwsza część stworzonej przez firmę Blizzard North fabularnej gry akcji Diablo wydana została w 1996 roku. Kolejne edycje gry Diablo II i Diablo III pojawiły się w 2000 i 2012 roku.

Gra toczy się w fikcyjnym świecie Sanktuarium, w Królestwie Khanduras, w mieście Tristram. Celem gracza, który samotnie porusza się po mieście i jego podziemiach jest zlikwidowanie Pana Terroru, czyli tytułowego Diablo.

By dotrzeć do głównego przeciwnika, gracz musi pokonać kilkanaście poziomów, na których czają się potwory chcące go zabić. Każdy z etapów różni się scenerią, układem, a także ścieżką dźwiękową.

Dzięki temu, że poziomy generowane są losowo, niemal niemożliwe jest rozegranie dwóch takich samych gier. Diablo dzieje się w czasie rzeczywistym, w trakcie rozgrywki gracz może zdobywać nowy ekwipunek i naprawiać go oraz leczyć rany.

Wokół gry Diablo pojawiło się też wiele kontrowersji ze względu na jej uzależniający wpływ na graczy. W 2012 roku osiemnastoletni mężczyzna zmarł po 40 godzinach nieustannej gry w Diablo III, bez przerw na sen i jedzenie.

Przyczyną zgonu były prawdopodobnie zakrzep lub zaburzenia sercowo-naczyniowe.